නව වසරේ පාර්ලිමේන්තුවේ පළමු දිනය හම්බන්තොට නිසා උණුසුම් වෙයි

නව වසරේ පාර්ලිමේන්තුවේ පළමු දිනය හම්බන්තොට නිසා උණුසුම් වෙයි

By Hashini De Mel

09 Jan, 2017 | 11:36 pm

* චීන සමාගම සමග ගිවිසුමෙන් හම්බන්තොට වරාය රටට අහිමි වෙනවා – දිනේෂ් ගුණවර්ධන
* පළවෙනි ආයෝජනය ලැබෙන්නේ ශ්‍රී ලාංකිකයෙක්ට – අගමැති
* මේ කර්මාන්ත හම්බන්තොටට එපානම් ජනපති පොළොන්නරුවට ඉල්ලුවා
* නැත්නම් තව මොනරාගලට, නුවරට , නුවරඑළියට, ගාල්ලට ඉල්ලා තියෙනවා – අගමැති කියයි
* ඔය ‍15,000 අනුරාධපුරේටයි පොළොන්නරුවටයි ඉල්ලන අයට දෙන්න. ප්‍රශ්නයක් නෑ – නාමල් රාජපක්ෂ
* කොළඹ වරාය නගරයේ හෙක්ටයාර 20ක් ෂැංග්‍රිලා එකට අක්කර 7ක් සින්නක්කර දෙනකොට නැට්ට කොහෙද ගහගෙන හිටියේ – නලින්ද ජයතිස්ස

නව වසරේ දී පාර්ලිමේන්තුව රැස් වූ පළමු දිනය අදයි .

එහිදී, පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී දිනේෂ් ගුණවර්ධන මහතා හම්බන්තොට සංවර්ධන ව්‍යාපෘතිය පිළිබඳව ප්‍රශ්න කිරීමත් සමග උණුසුම් සංවාදයක් ඇති විය.

දිනේෂ් ගුණවර්ධන මහතා

[quote]චීන සමාගමක් වන චයිනා මර්චන්ට් සමාගම වෙත භාරදෙන අවබෝධතා ගිවිසුමට පිවිසෙන දැනට සකසා ඇති ෆ්රෙම්වර්ක් ඇග්‍රීමන්ට් අත්සන් කිරීමට කටයුතු කළ හොත් හම්බන්තොට වරයා අපිට හා රටට අහිමිවන බවත් එම විකිණිම හා පවරාදීම රටට හානීකර බවත් ඒ, සමාගමගේ ව්‍යාපෘතියට තවත් අක්කර 15,000ක් ලබාදී‍මේ වැඩපිළිවෙල නිසාවෙන් ගොවි ජනතාව ජීවනෝපාය ඒ වගේම බෞද්ධ සිද්ධස්ථාන හා පරිසරයට හානී සිදුවෙන බව පිළිගන්නේ ද?[/quote]

අග්‍රමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා

[quote]විශේෂයෙන්ම පළවෙනි ආයෝජනය ලැබෙන්නේ ශ්‍රී ලාංකිකයෙක්ට ශ්‍රී ලාංකිකයෙක් තමයි හම්බන්තොට පළවෙනි ආයෝජනය සිමෙන්ති සමාගම ඉදිරිකරන්න යන්නේ, චීනෙන් අනිත් ආයෝජන පෙරොන්දු‍ වෙලා මම කිව්වාම චීනෙන් දෙන ආයෝජනය එක එක සමාගම්වල ‍ආයෝජනයට තෙල් පිරිපහදුවක්, ලික්විඩ් ගෑස් විදුලි බලාගාරයෙක්, නැව් තාටාකයක් ඊට අමතරව තවත් සිමෙන්ති කර්මාන්ත ශාලාවක් ඇතිවෙනවා ඊට අමතරව අමෙරිකන් හා ආරබි සමාගම් එක්ක සාකච්ජා කරනවා තවත් තෙල් පිරිපහදුවක් මෙතනේට ගේන්න. කථානායකතුමනි අලුත් තත්ත්වයක් තියෙනවා දැන් ඊයේ ජනාධිපතිතුමා කිව්වා ඊයේ හම්බන්තොටට මේක එපා නම් පො‍ළොන්නරුවට දෙන්න කියලා. ඊළඟට මෙණරාගල ඇමතිවරු දෙන්නාමයි සන්ධා‍නයේ ඇමතිවරයයි එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ ඇමතිවර‍යයි කියනවා මේක දෙන්න කියලා මොණරාගලට. ලක්ෂ්මන් කිරිඇල්ල ඇමතිතුමා කියනවා මේක දෙන්න කියලා නුවරට ‍එස්.බී. දිසානායක කියනවා මේක දෙන්න කියලා නුවරඑළියට ඉතින් මම කියන්නේ අපේ මහින්ද රාජපක්ෂ හිටපු ජනාධිපතිතුමයි නාමල් රාජපක්ෂ මන්ත්‍රීතුමයි හම්බන්තොටට මේක එපා ද? නීති විරෝධි නිසා ඕන ද? එපා ද?[/quote]

නාමල් රාජපක්ෂ මහතා 

[quote]දැනට තියෙන වරායෙයි, ගුවන්තොටුපොළයි, මිරිජ්ජවිලයි කර්මාන්ත ටික දාලා ඔය අක්කර 15,000 වෙනත් පැතිවලට බෙදලා දෙන්න කිසි විරෝධතාවක් නෑ අ‍පේ. අපි දැනට ගත්තු ඉඩම්වල කර්මාන්තටික දාන්න. හැබැයි ඔය ‍ 15,000 අනුරාධපුරේටයි, පොළොන්නරුවටයි ඉල්ලන අයට දෙන්න. ප්‍රශ්නයක් නැහැ[/quote]

අග්‍රමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා 

[quote]හිටපු ජනාධිපතිතුමා මට ලියුමක් එවනවා නම් චීනයේ ජනාධිපති සී එක්ක බලෙන් අකමැත්තෙන් නීතිවිරෝධි ගිවිසුමක් අත්සන් කරලා මං මේ සභාවට දාලා තීරණයක් ගන්නම්[/quote]

චමල් රාජපක්ෂ මහතා 

[quote]සාකච්ජා මගින් ප්‍රශ්නයක් ඇති නොවන විදිහට රටට යහපත් වන විදිහට තමයි විසඳා ගන්න ඕනේ මම එක පැත්තකින් සතුටුයි කර්මාන්ත එන්න ඕනේ මේ සමගම අ‍පේ ප්‍රශ්නය තියෙන්නේ කිසි කෙනෙකුට හානියක් නොවන විදිහට[/quote]

 අනුර කුමාර දිසානායක මහතා 

[quote]2014 සැප්තැම්බර් මාසයේ චයිනා හාර්බර් සමාගමත් එක්ක ගිවසුම් අත්සන් කරලා තිබුණා ශ්‍රී ලංකා රජයට 35%ක් ප්‍රමාණයකුත් චීන සමාගමට කොටස් 65ක් ලැබෙන අයුරින් අවුරුදු 35කට. එතකොට ඒ ගිවිසුමත් මෙතෙක් පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කරලා නැහැ. යළිත් ප්‍රතිපත්ති රාමු ගිවිසුමක් අත්සන් කරලා ති‍යෙනවා ඒ ගිවිසුමත් පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කරලා නැහැ . ඒ නිසා ඔබතුමාගෙන් ඉල්ලන්නේ මේ චීන සමාගමට හම්බන්තොට වරාය පැවරීමට පෙර ඒ ගිවිසුම් සියල්ල පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කළ යුතුයි[/quote]

අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා 

[quote]අපි පී ජනාධිපතිතුමා සමග සාකච්ඡා කරලා ඒ අයට නම් කරයි කියලා නම් කරලා තිබුණා සමාගම් දෙක, චයිනා හාර්බර් එකයි මර්චන්ට් එකයි .ඒ අවස්ථාවේදී ඒ අය කිව්වා මේ දෙකෙන් හොද එකක් තෝරගන්න, ඒකෙන් චයිනා හාර්බර් තේරුවහම ඒ අය ලියුමක් එව්වා ඉස්සෙල්ලා එව්ව සියල්ල ඉල්ලා අස්කරගන්න කියලා[/quote]

අනුර කුමාර දිසානායක මහතා 

[quote]හම්බන්තොට ප්‍රදේශයේ ජනතාවට සාධාරණ සැකයක් සහ අවිශ්වාසයක් තියෙනවා තමන්ගේ ගම්බිම් පවා මේ සමාගම වෙත පැවරීමට කටයුතු කරන ලෙස. මොකද එක අමාත්‍යවරයෙක් කියනවා ගිවිසුම් අත්සන් කළා කියලා තව කෙනෙක් කියනවා අත්සන් කලේ නැහැ කියලා . තව කෙනෙක් කියනවා අක්කර 15000යි ඕනේ කියනවා. තව කෙනෙක් කියනවා 20,000ක් වුනත් දෙන්න ලෑස්ති වෙන්න ‍ඒනේ කියලා . මේ විදිහේ විවිධ අපබ්බ්‍රන්ස ආණ්ඩුව විසින් කියලා තියෙන. ඒ නිසා තමයි ඒ ජනතාව පාරට ආවේ ඒක ඒ අයගේ අයිතිය .එක පළාත් සභා මන්ත්‍රීවරයෙක්ගේ බිරිඳ පවා මං දැක්කා ගල් අතේ තියාගෙන ඉන්නවා. එතුමියගේ ස්වබා සම්පන්නයි ශරීරේ අතේ තියෙන්නේ කලුගල් . මේ පිළිබඳව පූර්ණ විවාදයක් මේ පාර්ලිමේන්තුවේ පවත්වන්න ඕනේ[/quote]

ලක්ෂ්මන් කිරිඇල්ල මහතා 

[quote]මේ හම්බන්තොට වරාය සම්බන්ධයෙන් සියලු ගිවිසුම් කොන්දේසි සහිතව පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කරලා විවාදයක් දෙනවා . මේ කලබලේ ඇති වුයේ උසාවි නියෝගය කඩ කරපු නිසා. රංචු ගැහිලා පෙළපාලි යන්න බැහැ කියලා උසාවිය නියෝග කළා. මේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරු තමයි ඒකට නායකත්වය දුන්නේ[/quote]

විමල් වීරවංශ මහතා 

[quote]හම්බන්තොට වරාය නානතොටුපලක් කියලා අවමන් කරපු අය එහෙම කියාගෙන ඇවිල්ලා අද අක්කර 15,000ක් කියන්නේ කොළඹ නගරය වගේ දෙගුණයක් දෙනවා අද චීනයට ඕන විදිහට කර්මාන්ත දාගෙන යන්න[/quote]

නලින්ද ජයතිස්ස මහතා 

[quote]හැබැයි කොළඹ වරාය නගරයේ හෙක්ටයාර් 20ක් ෂැංග්‍රිලා එකට අක්කර 07ක් සින්නක්කර දෙනකොට නැට්ට කොහෙ ද ගහගෙන හිටියේ කියලා අහන්න කැමතියි මහ ලොකු වීරවංශ සහෝදරයගෙන්. ඒ, වේලාවේ නැට්ට කොහෙ ද ගහගෙන හිටියේ ? එක වචනයක් කතා කරන්න ආවේ නැහැ[/quote]